Historii Europy średniowiecznej uczyłem się z podręcznika, który napisał DIABELNIE INTELIGENTNY CZŁOWIEK, o nazwisku Profesor Manteuffel. Wykład rozpoczynał się od tego, że na granice Imperium Rzymskiego napierały falami setki plemion BARBARZYŃCÓW: Hunowie, Wizygoci, Ostrogoci, Swebowie, Allanowie i wiele, wiele innych. Niestety podręcznik nie wyjaśniał, skąd się ci wszyscy barbarzyńcy nagle wzięli i napierali tak bardzo, że dosłownie jedni przepychali drugich coraz bardziej w głąb imperium rzymskiego. Moja nauka utknęła w miejscu, bo nie znając odpowiedzi na to pytanie, nie byłem w stanie czytać dalej ze zrozumieniem, ponieważ cała moja uwaga ciągle była skupiona właśnie na tym pytaniu.
Przeszukiwałem podręcznik we wszystkie strony, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi. Nie było nawet liczb, które pozwoliłby mi te plemiona jakoś podliczyć. Na odpowiedź natrafiłem dopiero po latach, w książce „Imperia i Barbarzyńcy” – Peter Heather. Okazało się, że BARBARZYŃCÓW było tak dużo, ponieważ był wyż demograficzny co najmniej jak w 1972 roku w Polsce. Dziwne, że sam na to nie wpadłem. Imperium Rzymskie miało w którymś momencie około 100 mln mieszkańców, a poziom dochodów szewca w Starożytnym Rzymie był mniej więcej taki sam, jak szewca w Londynie w XIX wieku.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor