Publikacje

Adwokat diabła

Dlaczego możesz przegrać sprawę pomimo, że prawda jest po Twojej stronie? Jakich dwóch kluczowych rzeczy nigdy nie powinieneś robić prowadząc sprawę? Jak prezentować argumenty w sposób prosty, zwięzły, racjonalny, zgodny ze zdrowym rozsądkiem? Jak przesłuchiwać świadków i na czym polega różnica między przesłuchiwaniem świadków własnych i drugiej strony? Każdy prawnik procesowy szuka odpowiedzi na te pytania.

Kancelaria Staroń & Partners jest partnerem wydania niezwykłego poradnika z obszaru sztuki prowadzenia sporów autorstwa Iaina Morleya, ikony świata prawniczego i jednego z najskuteczniejszych adwokatów w Wielkiej Brytanii. Książka została przetłumaczona przez mec. Piotr Staronia, który wielokrotnie uczestniczył w kursach prowadzonych przez Iaina Morleya.

Morley dzieli się doświadczeniem z kilkudziesięciu lat praktyki, podczas której prowadził najbardziej medialne i najtrudniejsze sprawy. „Adwokat diabła” to praktyczny poradnik, w którym autor w bezpośredni, pozbawiony filozofowania i moralizatorstwa sposób tłumaczy, na czym polega gra tocząca się w sądzie i jak ją wygrać.

Mec. Staroń o książce

Kiedy pierwszy raz przeczytałem „Adwokata Diabła” miałem wrażenie, że czytam własne myśli. Mam oto książkę, której mi brakowało, gdy rozpoczynałem pracę jako początkujący aplikant, a potem przez 18 lat praktyki, podczas której uczyłem się metodą prób i błędów.

Przeczytaj wywiad z mec. Piotrem Staroniem na temat książki

Recenzje

 • „Moja ulubiona książka o sztuce przekonywania. Polecił mi ją kilka lat temu angielski prawnik. Trzymam ją od tej pory przy biurku i zaglądam regularnie poszukując natchnienia czy porządkując argumenty przed rozprawą. Rozdałem już z tuzin egzemplarzy znajomym po fachu. Mój ulubiony fragment? Ten o przewadze prostych słów i wypowiedzi nad barokowymi zdaniami okraszonymi żargonem prawniczym. Książka jest wierna tej zasadzie: prosta i przekonywująca.”

  Bartosz Krużewski

  Partner w kancelarii Clifford Chance

 • „Po prostu [to] najlepsza tego rodzaju książka. Właściwie to jedyna tego rodzaju książka… Kup ją. Przeczytaj. Nie pożałujesz.”

  Profesor A.R. Forrest

  Uniwesytet Sheffield, w Science & Justice

 • „Adwokat Diabla to nietypowy i interesujący poradnik dla prawników, napisany w lekki, bezpośredni i wciągający sposób…. to również ciekawa lektura dla osób po prostu interesujących się prawem oraz zdolnością efektywnej argumentacji i perswazji – zdecydowanie warta polecenia.”

  Maciej Dworniak Partner

  Partner, Bastion Capital