G. H. Grudziński rzekł: „Teraz, gdy mam już 80 lat jestem świadkiem wygasania totalitaryzmu i narodzin wiary w nowe możliwości rozwoju, jak choćby JEDNOCZENIE SIĘ EUROPY. Nie jestem czarnowidzem, ale zachowałem świadomość, że pomimo tych pozytywnych zmian, ciągle wisi nam nad głową niebezpieczeństwo. Kto dziś mówi – jak amerykański publicysta FUKUYAMA – że historia się skończyła, jest … człowiekiem naiwnym.
Wystarczy wspomnieć, że wkrótce po opublikowaniu przepowiedni tego „proroka” wybuchła wojna na Bałkanach, która była klasycznym pokazem totalitaryzmu… Chciałbym, żeby młodzi ludzie wierząc w postęp ludzkości, mieli świadomość, że nadal żyjemy w świecie niebezpiecznym. Doskonale określił to B. Russel w swoim pięknym szkicu „Portret Conrada”. Musimy pamiętać, że chodzimy po cienkiej warstwie lodu, który w każdej chwili może się załamać.
Conrad w swojej twórczości o tym pamiętał.” Każdy prawnik, a szczególnie prawnik procesowy musi pamiętać o tym, że sprawa administracyjna i sądowa, jest sprawdzianem tego, jak NAPRAWDĘ TRAKTOWANY JEST POJEDYNCZY CZŁOWIEK: czy sprawa nie zmienia się w coś, co P. Zimbardo nazwał EFEKTEM LUCYFERA a F. Kafka „Procesem”.
Na Nowy Rok życzę Wszystkim i sobie tak mądrych przewodników jak: Conrad, Russel, Grudziński, Kafka i Zimbardo.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor