Na studiach naucza się argumentu z ETYMOLOGII. Trudno w to uwierzyć, ale prawnicy z etymologii słów rozstrzygają o prawach i mieniu. Widziałem zdumienie klientów. To nie musi być złe. Ale nie może to być argument PIERWSZY ANI ROZSTRZYGAJĄCY. Nietzsche zastanawiał się nad pochodzeniem moralności i odkrył: „ Wskazówkę, która skierowała mnie na WŁAŚCIWĄ DROGĘ znalazłem w pytaniu: co właściwie z ETYMOLOGICZNEGO punktu widzenia oznaczały utworzone w różnych językach określenia na „dobro”: wówczas odkryłem, że wszystkie one prowadzą wstecz do tego samego przekształcenia pojęciowego – że SZLACHETNY w znaczeniu stanowym jest wszędzie pojęciem podstawowym, na bazie którego z konieczności rozwinęły się pojęcia „dobry”; słowo schlecht (lichy) pierwotnie oznaczało człowieka prostego; ….. znaczenie to przesunęło się w obecnie używane.
Wydaje się, że jest to ZASADNICZY WGLĄD w GENEALOGIĘ MORALNOŚCI”. Nietzsche zdemaskował w swoim mniemaniu, że MORALNOŚĆ chroni biednych, bo słowo SZLACHETNY oznaczało lichego, prostego człowieka. Więc PRZEWARTOŚCIOWAŁ WARTOŚCI: wymyślił MORALNOŚĆ PANÓW. Słowo kobieta oznaczało kiedyś, NIEWIASTĘ lekkich obyczajów: dokąd może nas zaprowadzić tok rozumowania NIETZSCHEGO? Już Arystoteles to krytykował. Czy trzeba odwoływać się aż do Arystotelesa.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor