Odróżnianie KWESTII FAKTYCZNYCH OD PRAWNYCH jest fundamentalnie ważne i trudne. Przykład: czy ZWIĄZEK PRZYCZYNOWY to KWESTIA FAKTYCZNA CZY PRAWNA. Sąd Najwyższy przez pewien czas uważał: ZWIĄZEK PRZYCZYNOWY to KWESTIA FAKTYCZNA, a zatem nie można na niej oprzeć skargi kasacyjnej. Po pewnym czasie zmienił zdanie: ZWIĄZEK PRZYCZYNOWY to KWESTIA PRAWNA, a zatem można na niej opierać skargę kasacyjną.
W nauce prawa – jak chyba we wszystkich naukach – największe trudności rodzą pytania dotyczące zagadnień najbardziej podstawowych. Jak wiadomo B. Russel odkrył słynny paradoks dotyczący pytania: czy zbiór wszystkich zbiorów jest czy nie jest własnym elementem. Każda odpowiedź prowadzi do sprzeczności. B. Russel napisał list do wybitnego włoskiego matematyka Peano, który odpowiedział Russelowi: „matematyka chwieje się w podstawach”. Jeszcze dalej idzie Twierdzenie Goedla, które mówi: żadnej teorii matematycznej zawierającej minimalną ilość arytmetyki nie można udowodnić za pomocą jej własnych twierdzeń. Różnica polega na tym: brak jasności w kwestiach fundamentalnych:
(a) w matematyce – nie wpływa na wynik konkretnych równań
(b) w prawie – wpływa na prawa konkretnej osoby. Moim skromnym zdaniem ZWIĄZEK PRZYCZYNOWY ma aspekt prawny jak i faktyczny.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor