W liceum zacząłem się uczyć języka niemieckiego. W sali lekcyjnej znajdował się na ścianie napis zrobiony z liter wyciętych z papieru i pomalowanych na brązowy kolor. Napis wyglądał tak:
„Wer die Fremdsprachen nicht lernt, der kennt nicht seine eigene“.
J.W. Goethe
Zastanawiało mnie, co to znaczy i nie mogłem się doczekać, kiedy w końcu będę mógł go przeczytać ze zrozumieniem. Dopiero, gdy przerobiliśmy zaimki względne i zdanie podrzędne, któregoś dnia wszedłem do klasy i nagle doznałem cudownego oświecenia:
„Kto nie uczy się języków obcych, ten nie zna swojego własnego.”
Takie proste. Lecz następnego dnia uświadomiłem sobie, że owszem wiem, co te słowa mówią, ale nie mam pojęcia, dlaczego niby nie znam swojego własnego języka. Jak to swojego? Poczułem się jak ktoś, kto od Cyganki usłyszy złą przepowiednię. Natrafiłem na jej ślad w odmianie niemieckich czasowników: czas plusquamperfect czyli czas „bardziej niż przeszły” czyli czas zaprzeszły.
Wiedziałem ze szkoły podstawowej, że są trzy czasy: teraźniejszy, przeszły i przyszły. Ale zaprzeszły? Jak może istnieć zaprzeszłość. I dlaczego u nas jej nie ma. A Niemcy dokopali się do przeszłości jakoś bardziej niż my? Wiadomo, niemiecka technika. Samochody. Czy mają też nadprzyszłość – pytałem się sam siebie.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor