Angielski filozof A. N.Whitehead w pracy pt. „Principle of Relativity” przestawił własną interpretację matematyczną teorii względności Einsteina. Pytanie, na które szukał odpowiedzi brzmiało: jak to możliwe, że pomimo względności czasu i przestrzeni wszechświat jako całość jest jednak jeden i zjednoczony w sobie. Inne pytane dotyczyło tego, dlaczego przy dużych prędkościach lub w silnym polu grawitacyjnym zegary zwalniają. Co jest przyczyną zwolnienia ruchu wahadeł. Jedna z możliwych hipotez mówi, że przy prędkościach zbliżonych do prędkości światła następuje jakaś zmiana w prawach entropii, a w konsekwencji w innym tempie przebiegają procesy na poziomie mikro oraz zmienia się sprężystość ciał, co w dalszej konsekwencji wpływa na cykliczne tempo ruchu wahadeł zegarowych.
Oznaczałoby to, że na mocy hipotezy zachodzić może zależność między grawitacją a entropią. Gdybyśmy poruszali się z prędkością światła, nasze procesy myślowe by stanęły. Wszystkie procesy sądowe byłyby w zwłoce. Możemy to sobie wyobrazić. Wtedy Kodeks Postępowania Cywilnego zakazałby wszystkich dowodów oraz ustanowił jeszcze bardziej zawite terminy jednosekundowe: dla zwalczenia zwłoki wynikającej z nadmiernej prędkości.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor