Abberatio ictus to w prawie karnym to tzw. zboczenie działania. Przykład z podręcznika Prof. Waszczyńskiego: „Jan strzela do Piotra z zamiarem, aby go zabić, lecz chybia, jednak kula odbija się od skały i ryszkoszetem trafia w Pawła, który od rany umiera”. Jest to sytuacja, gdy sprawca ma zamiar popełnić coś złego, ale wskutek zboczenia działania (abberatio ictus) powoduje inny skutek, również zabroniony przez prawo. I wtedy powstaje mnóstwo ciekawych pytań: jak zakwalifikować czyn, który polega na tym, że Jan chciał zabić Piotra a zabił Pawła: czy jest to zabójstwo Pawła, czy usiłowanie zabójstwa Piotra, czy nieumyślne spowodowanie śmierci Pawła.
Na studiach prawniczych nie wystarczy jednak podawać przykładów. Przykłady są raczej tworzone od ręki i w rodzaju: „wyobraźmy sobie, że piesek ma miseczkę” lub „wyobraźmy sobie, że piesek ma paltko”. Na egzeminie nie wystarczy powiedzieć: a kwadrat plus b kwadrat równa się c kwadrat. Trzeba powiedzieć: Suma pól kwadratów położonych na przyprostokątnych trójkąta prostokątnego równa się z polem kwadratu położonego na przeciwprostokątnej. Kto tego nie potrafi zrobić ma problemy. Kolega, z którym zdawałem egzamin u Prof. Waszyńskiego, potrafił podać przykład, lecz nie definicję abberatio ictus. Wtedy spadło to na mnie.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor