Od wydania „Adwokata Diabła” w RP mija 5 lat. Jest także dostępny w Audiotece, gdzie doczekał się 10 komentarzy. Trzech słuchaczy dodało własne opinie, za które bardzo dziękuję:
„Kapitalna lektura, nawet dla steranych już nieco prawników.”
„Dobra książka, pół oczka mniej ze względu na to, że nie jest ona dopasowana do realiów panujących w PL.”
„Niby oczywiste rzeczy, a jednak odkrywcze.”
Oryginalny tytuł książki to: „Devil’s Advocate. A short polemic on how to be seriously good in court”. Problemy nastręczało słowo “polemic”: czy przetłumaczyć je na polski jako „polemika” czy inaczej i jak? Rozwiązanie zaproponował życzliwy dla pomysłu wydania książki Pan Tadeusz Jacewicz, który podsunął słowo „TRAKTAT”. Od razu to podchwyciłem. Pierwszy raz ze słowem „traktat” zetknąłem się w szkole podstawowej, gdy na lekcji języka polskiego omawialiśmy fragment książki pt. „Traktat o dobrej Robocie” – T. Kotarbiński. Tytuł czytanki brzmiał: „LUB robić coś.” Nie wiedziałem, dlaczego ten tytuł jest z przodu urwany, bo rozumiałem go tak: „Robić coś LUB nie robić czegoś”. Nie wiedziałem dlaczego na końcu jest słowo „coś” zamiast „czegoś”. Okazało się, że LUB oznacza tryb rozkazujący od czasownika „LUBIĆ”. Do T. Kotabińskiego wrócę.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor