Artykuł 6 Konwencji

Strona główna » Sztuka procesu » Sztuka Procesu » Artykuł 6 Konwencji

Europejski Trybunał Praw Człowieka oceniał, że nie naruszają art. 6 Konwencji (prawo do sądu) takie rozwiązania, w których strona może odwołać się od decyzji organu administracji do sądu (por. Bistrović v. Croatia; por. Albert and Le Compte v. Belgium). Zadaniem ETPC wystarczy, aby KONTROLA sądowa obejmowała nie tylko prawo, ale także fakty. W ocenie ETPC nie jest konieczne, aby sąd sam dokonywał ustaleń faktycznych. Podam przykład z rodzimej praktyki: Nieruchomość została wywłaszczona na cel publiczny w 2015 r. Do dziś Urząd Dzielnicy Mokotów nie wydał decyzji o odszkodowaniu, nawet nie wycenił nieruchomości. Jak wiadomo, za cały okres pięciu lat i dalej NIE NALEŻĄ SIĘ żadne odsetki.

Wojewoda ze względu na przewlekłość nakazał Urzędowi wydać decyzję w ciągu dwóch miesięcy. Urząd „wykonał na opak zalecenie” Wojewody – wydał decyzję o umorzeniu postępowania (nie ma do tego żadnych podstaw). Uważam, że Prawo do Sądu, jest TYLKO WTEDY prawem, gdy:
(a) brak MERYTORYCZNEJ decyzji administracyjnej w ciągu 2 miesięcy uprawnia stronę do MERYTORYCZNEGO rozstrzygnięcia przez sąd
(b) w postępowaniu przed sądem, każdy będzie mógł domagać się przeprowadzenia wszystkich dowodów przez sąd (szczególnie opinii biegłego). Każda inna kontrola jest FIKCJĄ prawa do sądu.

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii

Staroń & Partners sp. k.
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa

e-mail: office@staronpartners.com
tel: +48 601 453 000

Staroń & Partners - radca prawny Piotr Staroń
Przewiń na górę