Z Biblii wynika, że Ewa była w błędzie, z którego drzewa zrywa owoc, a Adam był w błędzie, z którego drzewa owoc Ewa dała mu do zjedzenia (vide „Błąd I”). Bóg darował ludziom świat, w który wdarły się konsekwencje BŁĘDU. Dlaczego nie można było tego naprawić wtedy od razu. Dlaczego Ewa i Adam nie mogli powiedzieć, że zjedli owoc pod wpływem błędu i w związku z tym, uchylają się od skutków pierwszej darowizny i proszą jeszcze raz o darowanie świata ponownie, tym razem nie obarczonego skazą wynikającą z tego BŁĘDU popełnionego w WYKONANIU pierwszego aktu darowizny. Prawo zna coś takiego jak uchylenie się od skutków czynności zdziałanych pod wpływem błędu.
Jednak zgodnie z prawem nie można uchylić się od skutków każdego błędu, a tylko takiego: (a) który ZOSTAŁ WYWOŁANY przez drugą stronę albo gdy WIEDZIAŁA ona o błędzie lub mogła błąd ZAUWAŻYĆ (jednak przy darowiźnie nie ma to znaczenia); (b) który jest ISTOTNY tzn. gdyby składający oświadczenie (Adam) wiedział o błędzie, to nie zawarłaby tej czynności. Błąd Adama NIE BYŁ ISTOTNY. Był to szczególny przypadek błędu: nie był ISTOTNY (bo nie miał znaczenia dla zawarcia darowizny), ale był kluczowy dla należytego wykonania darowizny (dotyczył zastrzeżonego warunku darowizny). Wina Adama polega na braku zadawania pytań(?).
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor