Człowiek posiada 5 zmysłów. Nie kieruje się tymi zmysłami na zasadzie konkurencji: nie porusza się, zgodnie z tym, co słyszy ignorując to, co widzi. Kluczowy w operownaiu zmysłami jest ZMYSŁ NADRZĘDNY nazywany PROPRIOCEPCJĄ, który koordynuje czucie z widzeniem i ruchem. Pewną analogię do 5 zmysłów człowieka stanowi 6 metod wykładni prawa: językowa, logiczna, systemowa, celowościowa, funkcjonalna i historyczna. Czy jednak istnieje METODA NADRZĘDNA, niejako PRIOPRIOCEPCJA INTERPRETACYJNA, za pomocą której prawnicy koordynują te sześć metod i uzyskują skoordynowany RUCH MYŚLI PRAWNICZEJ. Z tego co pamiętam, PRAWOZNAWSTWO, którego jesteśmy uczeni na studiach przy okazji omawiania WYKŁADNI PRAWA, nie dostarcza prawnikom takiego narzędzia.
Ale w praktyce narzędzie takie istnieje jednak nie jest raczej dobrze rozpoznane. W praktyce najczęściej prawnicy spierają się o to, który zmysł (metoda wykładni) zasługuje bardziej na priorytet w danej sprawie. Jest to z gruntu błędne podejście. W praktyce, tym, co pełni rolę nierozponanego ZMYSŁU PRIOPERCEPCJI INTERPRETACYJNEJ jest KONTEKST DANEJ SPRAWY lub CASE ANALYSIS. Kontekst danej sprawy dostarcza wglądu, za pomocą którego prawnicy są w stanie rozstrzygnąć, co należy zrobić. I tak właśnie powinno być. A nie na odwrót.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor