Na studiach prawniczych i aplikacji nie miałem ani jednego przedmiotu z zarządzania. Nie wiedziałem nic o wyznaczaniu celów i strategii. Byłem przekonany, że w litigation wszystko dzieje się inaczej, po prawniczemu. W procesie na pozór zarządzanie jest niepotrzebne. Wiadomo: celem jest wygrać sprawę. W praktyce Klient chce uzgadniać cele. Klienci, bardzo lubią używać, a nawet nadużywać słowa STRATEGIA. Nawet jeśli Klient przychodzi ze sprawą o 5 tys. PLN, i przysyła dwie faktury oraz parę emaili, to już następnego dnia dzwoni i pyta: „Panie Mecenasie, jaką MAMY STRATEGIĘ”. Na początku nie traktowałem tego poważnie.
Jak się dowiedziałem, cele muszą być SMART: Specific, Measurable, Achievable, Relevant and Time-Bounded. Tylko tyle. Czasem banały są odkrywcze, gdy próbujemy je w wcielić w życie. Po wielu latach pracy i lekturze wielu książek myślę, że wszystko musi mieć CEL SMART. Nawet modlitwa, jak można przeczytać w biografii J. P. II. Pisał o tym także P. Johnson w genialnej (jak mi się wydawało 28 lat temu i nadal) „Historii Świata”. Wg Johnsona mistrzem modlitwy SMART był W. I. Lenin, który miał naturę księgowego. Też mam. Robię tabelki o faktach i prawie. Każdy Młodszy Prawnik, co ze mną pracował nienawidził tego. I pewnie zaświadczy : )
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor