Cierpliwość

Strona główna » Sztuka procesu » Sztuka Procesu » Cierpliwość

Ważną cechą litygatora jest CIERPLIWOŚĆ. Nie ma sensu, abym jako osoba niecierpliwa, pisał morały o cierpliwości. Interesujące jest jednak pytanie, czym jest CIERPLIWOŚĆ w STRUKTURZE RZECZYWISTOŚCI. Według A. N. Whiteheada CIERPLIWOŚĆ ma głęboki aspekt ontologiczny i fizyczny.

W książce „Principle of Relativity” Whitehead mówi tak: „wszechświat ZACHOWUJE JEDNOŚĆ dzięki temu, że KAŻDY FAKT JEST CIERPLIWY WOBEC INNYCH FAKTÓW („EVERY FACT IS PATIENT OF ANOTHER FACT”). Dzięki temu, wszechświat pomimo że FUNKCJONUJE ZGODNIE Z ZASADĄ WZGLĘDNOŚCI (nie istnieje w nim absolutny czas), to ZACHOWUJE JEDNOŚĆ. Whitehead napisał odpowiednie równania, ponieważ z równań Einsteina nie da się podobno wyczytać, dlaczego wszechświat zachowuje jedność. Jedynym chyba tworem w naszym wszechświecie, który zasadniczo NIE TOLERUJE INNYCH FAKTÓW, są: CZARNE DZIURY (a zatem, są one niecierpliwe).

Na pocieszenie dla niecierpliwych dodam, że w badaniu czarnych dziur nastąpił przełom: uważano, że pożerają one wszystko BEZPOWROTNIE; obecnie wiadomo, że jednak INFORMACJA nie znika w czarnych dziurach, lecz może z nich wyłonić się: DOSŁOWNIE WSZYSTKO. Być może KONSEKWENTNA NIECIERPLIWOŚĆ, też ma sens. I być może w tym tkwi tajemnica: W KONSEKWENCJI, która jest niemal synonimem ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii

Staroń & Partners sp. k.
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa

e-mail: office@staronpartners.com
tel: +48 601 453 000

Staroń & Partners - radca prawny Piotr Staroń
Przewiń na górę