Doświadczenie w procesach sądowych – jak chyba w każdej dziedzinie – jest czymś niezastąpionym, a zarazem trudno uchwytnym. Nie wiadomo, kiedy prawnik jest już doświadczony. Gdy byłem aplikantem otrzymywałem często akta sprawy od patrona z prostym poleceniem: „Sprawdź, czy JEST COŚ W SPRAWIE?”.
Nie wiedziałem, JAK mam to zrobić. Rozumiałem jednak to polecenie w ten sposób, że mam zobaczyć, czy w sprawie jest coś, czego właśnie nie widać. Nie wiedziałem jednak, jak mam widzieć rzeczy, których nie widać, bo nie są podkreślone czerwonym flamastrem i nie zawierają komentarza na marginesie akt.
Aby widzieć COŚ W SPRAWIE, potrzebny jest specjalny rodzaj widzenia, który mają doświadczeni prawnicy. Już na samym początku stało się dla mnie jasne, że niemal w każdej sprawie COŚ JEST, tylko ja nie umiem tego widzieć. Kiedy po wielu latach nabrałem trochę doświadczenia, sam zacząłem się zwracać do młodszych WSPÓŁPRACOWNIKÓW z tą samą instrukcją: „Sprawdź, czy jest COŚ W SPRAWIE”.
Zdarzało się wtedy nieraz, że młodszy prawnik kartkował szybko akta i wracał do mnie zaledwie po kilku godzinach i oznajmiał z niezachwianą pewnością, że niczego nie znalazł. Tak jakby szukał w aktach kartki z napisem: „COŚ W SPRAWIE” i zgodnie z prawdą zaręczał, że napewno jej tam nie znalazł.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor