Wiadomo że cywilizacja europejska jest zbudowana na trzech filarach: chrześcijaństwo, filozofia grecka oraz prawo rzymskie. Do tych filarów dodałbym jeszcze jeden: angielski fair-play, który przenika wszystkie dyscypliny sportowe oraz także ducha angielskiego prawa. Jak wiadomo istnieją trzy rodzaje reguł: praktyczne, etyczne, tetyczne.
Najdziwniejsze są reguły tetyczne, które nie służą niczemu innemu, jak tylko temu, żeby były. Przykładem takiej reguły jest ta, że kobieta z mężczyzną chodzą za rękę w ten sposób, że kobieta idzie po prawej stronie mężczyzny. Wiele reguł tetycznych ma znaczenie antropologiczne: odróżniają one jedną społeczność od drugiej i jeden naród od drugiego. J. M. Bocheński dał następującą definicję narodu: tym co, odróżnia jeden naród od drugiego nie jest ani pochodzenie, ani język, ani cechy biologiczne, lecz ODCIENIE KULTURY. Nauczanie historii i prawa w szkołach średnich i na studiach bez jednoczesnego nauczania antropologii oraz fenomenologii religii wnosi dużo szkody.
To tak, jakby uczyć na politechnice działania silników bez wprowadzenia i objaśnienia pojęć entropii i siły. Reguły prawne i fair-play są w części chyba swoiste tzn: ani praktyczne, ani etyczne ani tetyczne. Z wszystkich dyscyplin – dla mnie liczy się tylko boks.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor