Minął ROK. Już w szkole zastanawiało mnie to, że: (a) czas biegnie w jedną stronę (b) skąd to wiadomo oraz (c) skąd wiadomo, że przyszłość jest z przodu a przeszłość jest z tyłu. W Andach żyje lud AMARO, dla którego PRZYSZŁOŚĆ JEST Z TYŁU, a PRZESZŁOŚĆ Z PRZODU. Też mi się tak wydawało, jak większości dzieci.
Dlatego dzieci tak bardzo lubią chodzić tyłem do przodu. Powody, dla których lubimy takie przyjemności opisał rewelacyjnie Philippe Delerm w książce: „Pierwszy łyk piwa i inne drobne przyjemności”. Czejenowie mieli jedyne na świecie stowarzyszenie, którego członkowie musieli robić wszystko NA ODWRÓT. Dopiero całkiem niedawno naukowcy natrafili na wyjaśnienie, dlaczego tzw. strzałka czasu biegnie w jednym kierunku: otóż ma to związek z pewną cechą naszego KOSMOSU JAKO CAŁOŚCI.
Chodzi o cechę kosmosu, którą jest struktura rozmieszczenia całej materii w całym kosmosie (struktura ta stanowi coś w rodzaju wewnętrznego zegara całości kosmosu, dzięki której wszechświat jako całość ma jedną historię). Ta sama cecha wyjaśnia także, dlaczego w naszym kosmosie światło WYŁĄCZNIE WYLATUJE z płomienia świecy a nie TEŻ PRZYLATUJE. Z równań matematycznych Maxwella wynikało, że równie dobrze mogłoby się przemieszczać w odwrotną stronę – przylatywać z kosmosu do płomienia świecy.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor