Pojęcie dobrej wiary w prawie jest dla mnie niezwykle zagadkowe, ponieważ nie zmienia ona rzeczywistości, ale wpływa na wyrok. Podaję kilka cytatów z różnych autorów:
M. Buber w książce „Obrazy Dobra i Zła” definiuje dobro, jako ukierunkowanie życia człowieka.
Jan Assman w książce pt. „Maat. Sprawiedliwość i nieśmiertelność w starożytnym Egipcie” określa boginię Maat następująco: „…Według tej interpretacji Maat byłaby pierwotnie czymś w rodzaju poczucia kierunku rzeczywistości wyobrażanej jako proces lub ruch, ewentualnie siły, która nadaje jakiemuś ruchowi odpowiedni kierunek”.
Buber stwierdza, że opisane w Biblii drzewo poznania dobra i zła odnosi się do poznania przeciwieństw (wszelkich przeciwieństw bytu): „Człowiek poznaje antytetyczność tylko przez to, że w niej się znajduje. To wszakże dzieje się tak, że proces w duszy człowieka staje się procesem w świecie. Przez poznanie antytetyczności w aktualną rzeczywistość wdziera się drzemiąca już w stworzeniu antytetyczność. Staje się istniejąca”.
L. Wittgenstein „Traktacie” (teza 6.43): „Jeśli dobra lub zła wola zmienia świat, to tylko jego granice, nie fakty: nie to, co da się wyrazić w języku. Krótko mówiąc: świat musi się wtedy stać w ogóle inny. Musi niejako skurczyć się lub rozszerzyć jako całość”.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor