Dobra wiara (wola)

Strona główna » Sztuka procesu » Sztuka Procesu » Dobra wiara (wola)

Pojęcie dobrej wiary w prawie jest dla mnie niezwykle zagadkowe, ponieważ nie zmienia ona rzeczywistości, ale wpływa na wyrok. Podaję kilka cytatów z różnych autorów:

M. Buber w książce „Obrazy Dobra i Zła” definiuje dobro, jako ukierunkowanie życia człowieka.

Jan Assman w książce pt. „Maat. Sprawiedliwość i nieśmiertelność w starożytnym Egipcie” określa boginię Maat następująco: „…Według tej interpretacji Maat byłaby pierwotnie czymś w rodzaju poczucia kierunku rzeczywistości wyobrażanej jako proces lub ruch, ewentualnie siły, która nadaje jakiemuś ruchowi odpowiedni kierunek”.

Buber stwierdza, że opisane w Biblii drzewo poznania dobra i zła odnosi się do poznania przeciwieństw (wszelkich przeciwieństw bytu): „Człowiek poznaje antytetyczność tylko przez to, że w niej się znajduje. To wszakże dzieje się tak, że proces w duszy człowieka staje się procesem w świecie. Przez poznanie antytetyczności w aktualną rzeczywistość wdziera się drzemiąca już w stworzeniu antytetyczność. Staje się istniejąca”.

L. Wittgenstein „Traktacie” (teza 6.43): „Jeśli dobra lub zła wola zmienia świat, to tylko jego granice, nie fakty: nie to, co da się wyrazić w języku. Krótko mówiąc: świat musi się wtedy stać w ogóle inny. Musi niejako skurczyć się lub rozszerzyć jako całość”.

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii

Staroń & Partners sp. k.
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa

e-mail: office@staronpartners.com
tel: +48 601 453 000

Staroń & Partners - radca prawny Piotr Staroń
Przewiń na górę