Procesowiec nie powinien popełniać grzechu samookłamywania, że: „Nie ma potrzeby skupiać się na tym, co jest najsłabsze w sprawie”. Taka postawa ma sens w samorozwoju, ale nie w sądach. Najwięcej zajmuję się tym, co jest najsłabsze. W znakomitym poradniku Mec. Hambury „Zarządzanie Czasem Pracy Prawników”, przeczytałem, aby nie zajmować się w piśmie wszystkim, co podważa naszą sprawę i NIE WYPRZEDZAĆ zawczasu argumentów przeciwnika. Zgadzam się z tym, ale połowicznie. Można nie pisać o tym, co słabe i nie uprzedzać (ale raczej nie można). Na pewno natomiast nie można przestać o tym myśleć i mieć gotowego rozwiązania.
Podaję przykład: „Najemca NIE DOSTARCZYŁ na czas gwarancji bankowej zabezpieczającej najem”. Miał już tę gwarancję wystawioną i podpisaną przez bank, ale zawiózł ją do wynajmującego o dzień za późno. Mój Zespół powiedział celnie: „to jest najsłabszy punkt, i na to nie mamy żadnych argumentów”. Wtedy zaproponowałem: „A skąd wiemy, że dostarczenie gwarancji to dług oddawczy, a nie odbiorczy”. I tak to przedstawiliśmy. Niektóre sądy uznały to. Zgubne skutki samookłamywania wyjaśnia M. Scott Peck w książce „Droga rzadziej przemierzana”. Tylko raz przy lekturze książki miałem wrażenie, że autor okłamuje siebie. Były to „Wspomnienia” J. Becka.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor