Każda odpowiedź zakłada jakąś sytuację pytania. Dlatego pytania należy w sądach zawsze protokołować. Teraz są już nagrywane. Protokoły sądowe z odpowiedziami na pytania, które nie były protokołowane były skrajną obrazą rozumu.
A. Einstein wierzył w Boga Absolutnego, ale nie w takiego Boga, który jest przedstawiony w jakiejś „prymitywnej historii” biblijnej, w której jest Osobą. A. Whitehead nie wierzył w Boga, który jest Absolutem, jak to przedstawił św. Tomasz z Akwinu, który wszczepił w chrześcijaństwo metafizyczne idee Arystotelesa. Czy Bóg jest zatem Osobą czy Nieporuszonym Poruszycielem – Absolutem. Śmiem podejrzewać, że te sprzeczne poglądy Einsteina i Whiteheada wynikały z innego kontekstu.
Wynikały z tego, że każdy z nich miał syna. Whiteheada miał syna, którego stracił w I Wojnie Światowej. Trudno mu było zaakceptować, że Bóg jest jakimś absolutem, którego osobista tragedia Whiteheada w ogóle nie porusza. Einstein miał syna, który trafił do domu dla obłąkanych. Czy to możliwe, że trudno mu było zaakceptować, że Bóg jest jakąś Osobą, która osobiście karze Einsteina za nie wiadomo jakie grzechy. Einstein NIGDY nie odwiedził obłąkanego syna. Każda odpowiedź zakłada jakąś sytuację pytania (J. Habermas). Prawo do sądu, to prawo zadawania pytań, które są notowane.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor