Z reguły w każdej sprawie występuje tzw. kwestia zasadnicza, od której zależy wszystko inne. Podam następujący przykład:
W latach 40-tych XX wieku funkcjonariusze Urzędu Ziemskiego w asyście uzbrojonych funkcjonariuszy UB przyjechali na teren posesji pałacowo-parkowej pewnego Hrabiego pod Poznaniem. Według funkcjonariuszy, posesja ta podlegała przejęciu na cele reformy rolnej. Hrabia wraz z rodziną miał 1,5 godziny na opuszczenie terenu posesji. Tak zrobił. Funkcjonariusze Urzędu Ziemskiego wystawili dokument („Zaświadczenie”) stwierdzające przejęcie posesji na cele reformy rolnej. „Zaświadczenie” to wysłali do sądu KW, który wpisał Skarb Państwa jako właściciela do KW.
W 2014 roku NSA stwierdził, że: „Zaświadczenie” było wystawione niezgodnie z prawem o reformie rolnej (posesja nie podlegała przepisom o reformie). Syn Hrabiego odzyskał posesję w 2014 r. Lecz posesja i pałac zostały zdegradowane. Przywrócenie stanu poprzedniego wymaga kilku milionów złotych. Syn Hrabiego wytoczył pozew p-ko Skarbowi Państwa (jako samoistnemu posiadaczowi w latach 1946-2014) o wynagrodzenie za pogorszenie pałacu. I tu powstaje kwestia zasadnicza: Czy Skarb Państwa był posiadaczem w dobrej czy w złej wierze. Obecnie sprawa w ETPCZ w Strasburgu 5633/20 (SA Poznań I C 639/16).
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor