Wykład z procedury jest trudny. Mimo że jest na 4 roku studiów, wielu studentów nie zdaje egzaminu. Niewiele z tego wykładu da się zrozumieć tak, żeby pojmować do czego to się odnosi. Cały podręcznik usiany jest definicjami: dopuszczalność drogi sądowej, sprawa cywilna w sensie formalnym i materialnym, prawomocność formalna i materialna, posiedzenia jawne i niejawne, PRZEWÓD sądowy. Potem: odrzucenie pozwu, zwrot pozwu oddalenie powództwa.
Po przerobieniu ¾ podręcznika natknąłem się na kota Schroedingera w KPC: : „legitymacja do procesu” (legitymacja procesowa). Podręcznik wyjaśniał, że legitymacja procesowa w sensie ścisłym, przez niektórych jest błędnie nazywana legitymacją formalną dla odróżnienia od legitymacji materialnej. Pojęcie legitymacji materialnej, tłumaczył Prof. Broniewicz, jest również błędne, bo tak naprawdę oznacza: „istnienie normy prawnej indywidualno-konkretnej przytoczonej w powództwie”.
Po wyjaśnieniu, czym nie jest legitymacja Prof. Broniewicz zapropnował własną definicję, która brzmi tak: „Legitymacja procesowa przysługuje podmiotowi, który jest objęty działaniem normy prawnej indywidualno-konkretnej przytoczonej w powództwie, BEZ WZGLĘDU NA TO, CZY NORMA TA ISTNIEJE CZY NIE”. Jest ona naprawdę moim zdaniem najlepsza.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor