B. Russel tak przedstawiał swój paradoks: „W pewnym miasteczku mieszkał fryzjer, KTÓRY golił wszystkich i tylko tych mężczyzn, KTÓRZY nie golili się sami. Czy ów fryzjer golił się sam?” Każda odpowiedź prowadzi do sprzeczności. Russel rozwiązał paradoks za pomocą TEORII TYPÓW. TYP LOGICZNY oznacza jakby szczebel (stopień) wypowiedzi. Teoria typów ZAKAZUJE tworzenia (na TYM SAMYM SZCZEBLU) zdań: „x jest elementem x”. Paradoks fryzjera wynika stąd, że w jednym zdaniu łączymy wypowiedzi różnych szczebli. Na studiach byłem olśniony. Potem zrozumiałem, że nie tyle rozwiązuje to paradoks, co:
(a) ZAKAZUJE mówić w pewien sposób
(b) nakazuje tworzyć w nieskończoność metajęzyki.
Jak wiadomo, pogląd, iż to Bóg stworzył świat, Russel już w wieku 11 lat uznał ZA NIEROZUMNY, właśnie dlatego, że można było zadawać kolejne pytania: kto stworzył Boga, kim był stwórca stwórcy Boga i tak w nieskończoność. Wygląda to TROCHĘ TAK, że Russel w wieku 11 lat odkrył problem, który rozwiązał w wieku 41 lat za pomocą argumentacji, którą sam w wieku 11 lat zakwestionował.
Według wierzeń afrykańskiego plemienia Bantu:
(a) MĄDROŚĆ polega na wniknięciu w naturę bytu i SIŁ
(b) siłami tymi RZĄDZI HIERARCHIA – wyższe oddziałują na niższe
(c) nad wszystkimi stoi Bóg, który jest duchem i stwórcą.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor