Wielkim znakiem zapytania była dla mnie metodologia nauk. Dlaczego w danej nauce robi się coś tak a nie inaczej, a w innej nauce robi się to inaczej a nie tak. Podam przykład: Na lekcjach biologii uczyliśmy się budowy i działania różnych układów: układ oddechowy, układ szkieletowy, układ krążenia, układ trawienny i wydalniczy.
Następnie porównywaliśmy te układy u RÓŻNYCH zwierząt: ssaków i ptaków, ssaków i gadów i tak dalej. Metodologia biologii nie polegała na tym, aby porównywać układ krążenia z układem szkieletowym. Na studiach prawniczych uczyliśmy się porównywania dyscyplin prawa między sobą A więc omawialiśmy różnice i podobieństwa w ten sposób, że: prawo rzeczowe porównywaliśmy z prawem obligacyjnym, prawo cywilne z prawem administracyjnym, prawo karne z prawem cywilnym, prawo prywatne z prawem publicznym i tak dalej.
Dlaczego właśnie tak. Dlaczego metodologia biologii nie polega na tym, aby porównywać różnice pomiędzy zmysłem wzroku a zmysłem słuchu: słuch (ucho) nie ma pola widzenia tylko pole słyszenia, słuch nie rozróżnia kolorów tylko dźwięki, narządem słuchu nie są oczy tylko są uszy i tak dalej.
Czy ta reguła metodologiczna nie dotyczy prawa dlatego, że prawo nie istnieje w taki sposób i nie używamy go tak jak oczu, czy z innego powodu.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor