W liceum przeczytałem „Pamiętnik z powstania warszawskiego” M. Białoszewskiego. Potem jeszcze „Powstanie Warszawskie” Jana Ciechanowskiego. Próbowałem jeszcze coś zrozumieć czytając „Powstanie 44” N. Davisa. Właściwie da się na ten temat powiedzieć prawie nic. „Prawie nic” to tytuł książki, o Józefie Czapskim, którą napisał Eric Karpeles. Gdy wiele lat temu czytałem „Na nieludzkiej ziemi”, książkę napisaną przez J. Czapskiego, zrozumiałem i poczułem inaczej, co to znaczy być między Swoimi. Czytając na „Nieludzkiej Ziemi” długo płakałem. Tylko jeden raz w życiu czytając książkę płakałem (nie licząc Brzydkiego Kaczątka oraz Robinsona Cruzoe).
„Na nieludzkiej ziemi” J. Czapskiego, jest najważniejszą książką o tym, kim są „Ci SWOI”. Polacy. A jednym z moich najbardziej swoich jest Józef Czapski Pamiętam, że gdy Józef Czapski spotkał się z Georgem Orwellem w Paryżu pod koniec II Wojny (lub tuż po zakończeniu Wojny) i przedstawił Orwellowi swoją ocenę sytuacji w Rosji Sowieckiej, Orwell zmienił pod wpływem tej rozmowy jedno kluczowe zdanie w „Folwarku zwierzęcym”, który wtedy już kończył pisać: „All the animals fell to the ground including Napoleon” zmienił na: „All the animals fell to the ground, except for Napoleon”. To się nazywa kochać prawdę.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor