Czy mowa końcowa jest w stanie coś zmienić. Sąd ma pokerową twarz, do samego końca nie wiadomo, co zrobi w sprawie. Raz zdarzyło mi się, że Sąd (Przewodniczący Sprawozdawca) w trakcie mojej mowy końcowej przeprosił, że mi przerywa i zapytał cierpko, jakby uderzenie obuchem: „Panie Mecenasie, czy nie widzi pan sprzeczności w tym co pan mówi”. Najgorsze było to, że nie widziałem. I nie widziałem, w czym Sąd widzi. Zacząłem podpytywać Sąd, w czym owa sprzeczność zachodzi. Wtedy Sąd powiedział, mi że w tym. Chodziło o karę za wycięcie drzew, którą urząd nałożył na inwestora, ale drzewa wyciął generalny wykonawca.
Wydawało mi się to bez sensu, że odpowiada za wycięcie drzew, ten kto ich nie widział i nie wiedział, że ktoś inny je wycina. Moja mowa końcowa przerodziła się w dyskusję z Sędzią. Po mowie końcowej czekałem przed salą na wyrok razem z grupą aplikantów, która była wcześniej obecna na sali. Kilku z nich podeszło do mnie i mówiło z politowaniem: „Nie ma szans”. Po naradzie Sąd ogłosił wyrok i …. uwzględnił moją skargę. Czy nie lepiej byłoby, gdyby Sąd mówił stronom: czego nie rozumie, czego nie widzi i dlaczego jego zdaniem sprawa jest przegrana lub wygrana. Przecież powinno chodzić o to, aby wydać sprawiedliwy wyrok, a nie wyrok oparty na nieporozumieniach.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor