W języku japońskim nie ma słowa „NIGDY”. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne. Ale gdy się chwilę na tym zastanowić, jeszcze bardziej dziwne wydaje się to, że w językach indoeuropejskich jak angielski czy polski słowo „NIGDY” jednak jest. Słowo „NIGDY” w ścisłym znaczeniu oznacza sytuację, która wyklucza wszystko. Oznacza jakąś sytuację poza czasem, z wnętrza której nie można nawet zadać sensownie pytania „KIEDY”. Logicznie rzecz biorąc nie da się chyba mówić o tym, co jest poza czasem będąc umieszczonym w czasie. Matematyka jest chyba tego najlepszym przykładem. Nie wiem, czy matematyczna teoria zbiorów ma jakąś specjalną gałąź, która zajmuje się ich aspektem czasowym.
Czy zbiory, które mają własności czasowe to już wyłącznie domena fizyki. Zbiór „NIGDY” przynajmniej powierzchownie przypomina jakąś antytezę zbioru wszystkich zbiorów Russela. Nauka japońskiego wciąga mnie coraz bardziej. Polecam znakomitą książkę Georga Steinera „Po Wieży Babel”. Słówko „po” w tym tytule znaczy „after” a nie „across”. Piszę na wszelki wypadek, bo nie wiem, jak przetłumaczy to LI (kóry świetnie tłumaczy).
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor