Jednym z moich ulubionych pisarzy jest Joseph Conrad (twórca powieści psychologicznej) oraz pierwszej powieśći politycznej „Nostromo”. Główny bohater pyta: „Jeśli wszyscy mi wierzą, to skąd będą wiedzieć, że tym razem skłamię?”
Nie przeczytałem wielu książek J.C. Jednym z powodów jest to, że każde zdanie Conrada chcę nabyć na własność, a nie czytać. Każdy szczegół i motyw w jego powieści wraca do mnie z siłą osobistej modlitwy. Żaden pisarz nie tworzy – dla mnie – obrazów tak, że słyszę i widzę je tak wyraźnie. Pamiętam całe frazy i zdania. Każdy pisarz ma jakiś rytm: Conrad – rytm, który gra w uszach jak masajskie lub indiańskie bębny. „Nostromo” zaczyna się tak:
– „W czasach rządów hiszpańskich, i przez wiele lat później, miasteczko Sulaco (luksusowe piękno jego pomarańczowych ogrodów zaświadcza o jego starożytności) pod względem handlowym nie było nigdy niczym bardziej ważnym niż niewielki nadbrzeżny port, o stosunkowo dużych lokalnych obrotach skórami bydlęcymi oraz indygo”.
– „In the time of Spanish rule and for many years afterwards the town of Sulaco (the luxuriant beauty of its orange gardens bears witness to its antiquity) had never been commercially anything more important than a small costing port with a fairly large local trade in ox-hides and indigo”.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor