Wiadomo, że sukcesy odnosi metoda uprawiania nauki, która polega na przenoszeniu pojęć z jednej dziedziny (lub gałęzi) nauki do innej oraz rozwiązywaniu problemów tej drugiej za pomocą pojęć tej pierwszej. W ten sposób osiągnął m.in. niebywałe efekty program rozwoju matematyki zainicjowany przez R. Langlandsa. Wiele instytucji prawa cywilnego wymaga nowego opracowania: wina, związek przyczynowy, szkoda, damnum emergens i lucrum cessans, ciężar dowodu.
Dla przykładu teoria szkody stworzona przez Rzymian na ustalenie odszkodowania dla zakładu szewskiego nie może rozwiązać pytań, gdy chodzi o odszkodowanie dla dzisiejszej globalnej i skomputeryzowanej korporacji. Niektórzy autorzy brytyjscy piszą juz o tym dawno. Trzeba więc to naprawdę powiedzieć dobitnie: podział na damnum emergens i lucrum cessans jest całkowicie nieadekwatny do FAKTÓW. I szkodliwy wręcz łamie zasady praworządności i sprawiedliwości.
Ale to właśnie jest siła wiary. Wiary w rzymskie dogmaty. Bo nie ma to nic wspólnego z wiedzą. Można by za pomocą wielu pojęć z innych dziedzin szukać rozwiązania dzisiejszych problemów prawnych przedsiębiorców. Potrzebny jest nowy paradygmat: podstawowe pojęcie antropologii nieznane prawu cywilnemu i gospodarczemu. Bez nowych paradygmatów mogą być tylko stare dogmaty.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor