Nie wiem, czym różni się kolęda od pastorałki. Nie odróżniam nut, nie rozumiem różnicy między muzyką tonalną i atonalą; dlaczego muzyka ludowa opiera się na czymś innym niż muzyka nie-ludowa. Bardzo lubię muzykę. Każdą muzykę wyławiam w każdym miejscu, w największym hałasie.
W liceum postanowiłem nadrabiać moje muzyczne upośledzenie tym, że pilnie wkuwałem z podręcznika historię muzyki. Uczyłem się, co to jest chanson programowa i madrygał, kto to jest Wacław z Szamotuł i Mikołaj Gomółka. Ale uczenie się tego, bez słuchania było daremnym trudem. Dowiedziałem się, że Chopin w swoich kompozycjach czerpał bardzo dużo inspiracji z muzyki ludowej. Ale jakoś przetworzył tematy ludowe na klasykę, więc ta ludowość w jego muzyce niby jest, ale jednak nie ma jej tam. Z nauki w liceum zapamiętałem też to, że wielkim dokonaniem okresu Młodej Polski był utwór na fortepian pt. „Harnasie”, który napisał K. Szymanowski i w którym POŁĄCZYŁ w jakiś sposób muzykę ludową z klasyczną.
Nie miałem pojęcia, czym się różni dramat muzyczny od opery i dlaczego F. Nietzsche, tak bardzo cenił Wagnera. To trochę przypomina różnicę między PRAWEM RZECZOWYM i OBLIGACYJNYM. Nie da się zrozumieć sensu tej różnicy czytając DEFINICJE. Definicje prowadzą tylko umysł na manowce. Trzeba grać i śpiewać.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor