Pisałem już o poradnikach amerykańskich oraz poradniku polskim. Z dużym uproszczeniem można powiedzieć, że: amerykańskie poradniki motywują czytelnika odwołując się do CELU działania, którym jest SUKCES. Polski „Traktat od dobrej robocie” motywuje czytelnika odwołując się do WARTOŚCI, którą jest DOBRA ROBOTA JAKO TAKA (można powiedzieć, że jest w duchu TAOISTYCZNY). Japońskie poradniki pojawiły się być może dużo wcześniej niż amerykańskie i polskie.
Przykładem, jest „Hagakure” („Ukryte w listowiu”), który samuraj Yamamoto Tsunetomo napisał w czasach polskiego Sejmu Niemego. Tsunetomo jest poetycki i dosadny. Przykład: „Nie ważne czy jesteś roninem, czy kimkolwiek, jeśli nie jesteś człowiekiem, który pokonuje trudności do końca, to nie nadajesz się do swojej roli.” (w angielskiej transkrypcji brzmi to mniej więcej tak: „Ronin de aroo to, nan de aroo to, kuroo shitsukushita mono de nakereba, yaku ni wa tatanai”).
Poradnik japoński motywuje czytelnika odwołując się do HONORU. Pojęcie honoru, pojawiło się podobno w średniowiecznej Europie i w Japonii. Niezastąpiony J. M. Bocheński wyjaśnia tak oto różnicę: kodeks etyczny mówi o wymaganiach, które stawiam sobie ze względu na innych, kodeks honorowy mówi o najwyższych wymaganiach, które stawiam sobie samemu.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor