W filmie „Psy 2” w scenie w cementowni ktoś (nie pamiętam kto) krzyczy do Franza po rosyjsku: „Franz POZAWI JAKUSZYNA”. Pojęciem, które w trakcie studiów sprawiało mi dużo trudności, było oznaczenie strony wszczynającej proces jako „POWÓD”. Myślałem, że stoi za takim użyciem słowa „POWÓD” jakiś ukryty sens.
Na 4 roku przerobiliśmy wykład z procesu i okazało się, że żadnego ukrytego sensu nie ma. Z wykładu z historii prawa na 1 roku zapamiętałem, że strona wszczynająca proces była w DAWNYM PRAWIE nazywana: „PIERCA”, a strona przeciwna – „SĄPIERZ”. Jak się w końcu dowiedziałem, słowa „POWÓD” i „POZWANY” mają etymologię rosyjską. Słowo „POWÓD” jest po prostu nieporęczne, szczególnie gdy trzeba podać PRZYCZYNY, DLA KTÓRYCH POWÓD WNOSI POZEW.
Cały ten splot trzech słów: POWÓD, POZWANY i POZEW, sprawia dla mnie wrażenie czegoś postawionego na głowie i trudno jest zorientować się: (a) kto jest kim w przestrzeni (b) gdzie jest przód a gdzie tył, (c) gdzie prawa a gdzie lewa strona, (d) gdzie przyczyna a gdzie skutek. W prawie angielskim jest to niby bardziej intuicyjne: CLAIMANT i RESPONDENT. Ale za to słowo „CASE” jest używane także w znaczeniu: „Every party has to suport its CASE”. Tu słowo „CASE” oznacza coś w rodzaju „STANOWISKO STRONY W SPRAWIE”.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor