Podręczniki dotyczące sporów mają układ teoretyczny. Nie znaczy to, że są one pozbawione walorów. Bardzo cenię sobie podręcznik Prof. W. Broniewicza. Zaglądam do wielu innych. Ale to nie wystarcza. Układ i kolejność problemów w podręczniku nie odpowiada temu, jak przebiega to w praktyce. W praktyce spór sądowy rozpoczyna się od spotkania między Klientem i prawnikiem. Od tego rozpoczynają się niektóre podręczniki brytyjskie. Należy jednak powtórzyć: praktyki nie da się zastąpić niczym. Moim skromnym celem jest zatem pokazywać kontekst, w którym dzieje się praktyka sporów sądowych. Jeśli znajdą w nich coś interesującego Starsi i Doświadczeni Prawnicy, będzie to dla mnie większa satysfakcja.
Mam nadzieję, że Młodsi znajdą coś wartego uwagi. Problemy prawne nie zjawiają się w życiu i działalności Klientów jako teoretyczne pojęcia, lecz jako rzeczywiste przeszkody w
(a) osiągnięciu celów lub
(b) zachowaniu istniejącego stanu.
Dla Klienta problemy prawne są istotne o tyle, o ile powodują określone skutki w zasobach majątkowych, przychodach lub zobowiązaniach Klienta. Każde pytanie, które stawia Klient dotyczy zawsze bezpośrednio lub pośrednio takich i tylko takich skutków. Prawo, jako takie i samo w sobie, nigdy nie jest dla Klienta, czymś interesującym i wartym uwagi.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor