Praktyka

Strona główna » Sztuka procesu » Sztuka Procesu » Praktyka

Podręczniki dotyczące sporów mają układ teoretyczny. Nie znaczy to, że są one pozbawione walorów. Bardzo cenię sobie podręcznik Prof. W. Broniewicza. Zaglądam do wielu innych. Ale to nie wystarcza. Układ i kolejność problemów w podręczniku nie odpowiada temu, jak przebiega to w praktyce. W praktyce spór sądowy rozpoczyna się od spotkania między Klientem i prawnikiem. Od tego rozpoczynają się niektóre podręczniki brytyjskie. Należy jednak powtórzyć: praktyki nie da się zastąpić niczym. Moim skromnym celem jest zatem pokazywać kontekst, w którym dzieje się praktyka sporów sądowych. Jeśli znajdą w nich coś interesującego Starsi i Doświadczeni Prawnicy, będzie to dla mnie większa satysfakcja.

Mam nadzieję, że Młodsi znajdą coś wartego uwagi. Problemy prawne nie zjawiają się w życiu i działalności Klientów jako teoretyczne pojęcia, lecz jako rzeczywiste przeszkody w
(a) osiągnięciu celów lub
(b) zachowaniu istniejącego stanu.

Dla Klienta problemy prawne są istotne o tyle, o ile powodują określone skutki w zasobach majątkowych, przychodach lub zobowiązaniach Klienta. Każde pytanie, które stawia Klient dotyczy zawsze bezpośrednio lub pośrednio takich i tylko takich skutków. Prawo, jako takie i samo w sobie, nigdy nie jest dla Klienta, czymś interesującym i wartym uwagi.

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii

Staroń & Partners sp. k.
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa

e-mail: office@staronpartners.com
tel: +48 601 453 000

Staroń & Partners - radca prawny Piotr Staroń
Przewiń na górę