W filmie „Filadelfia” u prawnika zjawia się klient i wyjaśnia długo swój problem. Widz nie może zrozumieć, o co chodzi. Kiedy klient kończy, prawnik (Denzel Washington) mówi: „No dobrze, a teraz proszę opowiedzieć mi to wszystko jeszcze raz w taki sposób, aby ZROZUMIAŁA TO MOJA 13-LETNIA CÓRKA”. Gdy moje córki miały 6-9, 9-12 i 12-15 lat sprawdzałem, czy potrafię w prosty sposób wyjaśnić sprawy: Rylands v Fletcher (1868), Lizardi (1861) i inne. Jeśli pismo procesowe nie wyjaśnia problemów, w taki sposób, że może je zrozumieć 13-latek, to znaczy, że opis nie jest wystarczająco przystępny, tak aby sąd mógł łatwo przyswoić sobie NASZ PUNKT WIDZENIA W SPRAWIE. Wtedy nasze szanse na wygranie sprawy są mniejsze z tego powodu, że nie potrafimy czegoś w jasny i prosty sposób przedstawić.
Mistrzostwo w sporządzaniu jasnego streszczenia książek osiągnęło wydawnictwo „get Abstract”. Po przeczytaniu streszczenia książki czytelnik odnosi wcale nie fałszywe wrażenie, że już dużo wie na dany temat. Niedoścignionym przykładem jasnego przedstawiania skomplikowanych zagadnień jest wstęp do prawa upadłościowego napisany przez Maurycego Allerhanda. Czytałem ten wstęp TYLKO RAZ 25 lat temu, lecz do dziś wiele pamiętam. Nie jest to zasługa mojej pamięci, lecz jasności myśli M. Allerhanda.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor