Nie wiem, ilu przyjaciół mają dziś na świecie Polacy. Myślę, że jednym z nich jest Peter Weir, który zrobił o nas film pt. „Niepokonani” („Way Back”). Oglądałem w dzieciństwie film tego reżysera pt. „Piknik nad wiszącą skałą”, ale nie wiedziałem wtedy nawet, kto to jest reżyser. Jednak film ten zapamiętałem.
Moją ulubioną sceną o przyjaźni jest scena pożegnania Tańczącego z Wilkami, do którego wykrzykuje swą przyjaźń Siuks o imieniu Wiatr We Włosach. Gdy czytałem w dzieciństwie książkę, pt. „Tecumseh” poczułem coś niezrozumiałego: że wolałbym nie być białym człowiekiem. Wracam mimowolnie do tego wspomnienia z jakąś dziwną ulgą, za każdym razem, gdy widzę w telewizji Jana Pawła II w indiańskim pióropuszu. Dla mnie jest to zupełnie niewiarygodne, że był taki Polak. A raczej, że był tylko jeden?
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor