Jak wiadomo anglosaska kultura charakteryzuje się tym, że osoba, której zadano pytanie, z reguły zaczyna odpowiedź od słów: „Dziękuję, to BARDZO DOBRE pytanie”. W naszej kulturze nie było raczej takiego zwyczaju. Co najwyżej osoba pytana przez pewien czas milczała. Brałem kiedyś udział w naradzie z udziałem prawników oraz specjalistów z różnych branż technicznych. Wśród uczestników była jedna osoba, która bardzo chętnie zabierała głos także w sprawach, które wykraczały poza jej dziedzinę.
Było to właściwie oczekiwane od wszystkich, bo cel spotkania był taki, aby skonfrontować różne punkty widzenia. Tylko TA JEDNA OSOBA ODWAŻNIE zadawała pytania odnośnie każdej omawianej kwestii. Każde swoje pytanie OSOBA TA POPRZEDZAŁA komentarzem: „Przepraszam, być może jest to GŁUPIE PYTANIE, ale co by było, gdybyśmy zrobili tak lub tak lub tak.”
Niestety, nikt z uczestników nie odnosił się do tych pytań ani razu; z jednym, jedynym wyjątkiem: otóż, gdy OSOBA TA znów zapytała: „Przepraszam, może to głupie pytanie, ale co by było, gdyby to i to”, w końcu JEDYNY RAZ w ciągu wielogodzinnej narady KTOŚ INNY odniósł się wprost do tego pytania i powiedział po anglosasku w polskim języku: „Wie pan co, ja bardzo przepraszam, ale to jest akurat NAPRAWDĘ bardzo głupie pytanie”. Ale nie było.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor