Sednem wielu procesów gospodarczych jest szkoda. Zastanawianie się nad szkodą bez znajomości podstaw rachunkowości może być karkołomne. Przy pierwszym kontakcie z rachunkowością prawnik, który uwziął się wyłącznie na wiedzę prawniczą, czuje się co najmniej nieswojo. W rachunkowości – podobnie jak w ruchu drogowym – kluczowe jest to, czy poruszamy się po prawej czy po lewej stronie. Konto księgowe ma dwie strony:
(a) stronę lewą nazywaną „Winien” („Wn”) oraz stronę prawą nazywaną „Ma” („Ma”).
Po stronie WINIEN, firma zapisuje, to co ma. Po stronie „Ma” zapisuje to, czego nie ma. W rachunkowości bankowej jest na odwrót. Gdy dochodzimy do wyceny zapasów pojawiają się dwie ładnie brzmiące metody:
(a) FIFO (first in first out) oraz LIFO (last in first out). Nie można mylić FIFO z FIFA lub z UEFA. Nie da się zrozumieć szkody bez rozumienia korekty o rozliczenia międzyokresowe czynne i bierne oraz bez zasad wyceny robót budowlanych w toku.
Prawnik nie jest sam w stanie wycenić szkody, ale znając zasady rachunkowości może porozumieć się ze specjalistami od rachunkowości. Specjaliści jednak oczekują, że prawnik powie, CO CHCE WYCENIĆ. Wtedy specjaliści odrazu wiedzą, JAK TO policzyć. Aby prawnik powiedział, CO CHCE WYCENIĆ, musi rozumieć co najmniej podstawy rachunkowości.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor