W prawie cywilnym obowiązuje realizm prawniczy. Oznacza to, że TREŚĆ praw i obowiązków MATERIALNOPRAWNYCH jest OBIEKTYWNIE NIEZALEŻNA od ich USTALENIA w ramach procesu sądowego. Pogląd ten leży u podstaw wielu rozumowań prawniczych. Jeśli sąd ustala istnienie pewnego stanu, to uważa się, że strony od samego początku powinny zachowywać się w taki sposób, jak wynika to z ustaleń sądu. Pogląd ten narusza fundamentalną zasadę prawa cywilnego, zgodnie z którą każdy obowiązany jest TYLKO I AŻ do NALEŻYTEJ STARANNOŚCI i nie powinien ponosić konsekwencji stanu, którego pomimo należytej staranności nie mógł przewidzieć. Teoria prawna stoi wciąż na tym samym gruncie, co fizyka klasyczna.
Na gruncie fizyki kwantowej realizm jest poglądem, zgodnie z którym własności każdego układu są całkowicie niezależne od AKTU OBSERWACJI lub innego POMIARU dokonywanego na tym układzie, zaś LOKALNOŚĆ oznacza, iż WYNIKI POMIARÓW dokonywanych w określonym miejscu układu nie zależą od tego, co dzieje się w innych miejscach tego samego układu. J. S. Bell wykazał, że dowolna teoria, w której przyjmuje się warunek lokalności I ZARAZEM warunek realizmu musi spełniać matematyczne wyrażenie zwane nierównością Bella. Udowodnił również, że standardowa mechanika kwantowa nierówności tej nie spełnia.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor