E. E. Pritchard w książce „Religia Nuerów” opisuje wierzenia afrykańskiego Ludu: „Gdy Bóg stworzył człowieka, wziął kawałek TYKWY i wrzucił go do wody, by pouczyć człowieka, że zawsze powinien być SPRAWIEDLIWY, tak jak łupina zawsze unosi się na wodzie. Potem posłał niezamężną lub rozwiedzioną kobietę do ludzi, by powiedziała im, że będą żyć wiecznie. Lecz kobieta przekazując przesłanie, wrzuciła do wody – zamiast kolejnego kawałka tykwy – kawałek naczynia GLINIANEGO, który zatonął.
Choć to zdarzenie było przypadkowe, to co się stało, BYŁO JUŻ NIEODWRACALNE i konsekwencje tego ludzie muszą już ponosić niezależnie od tego, czy działanie to było umyślne czy nie. Według Nuerów cały rodzaj ludzki cierpi z powodu czegoś, co nie było niczym więcej niż BANALNYM PRZEOCZENIEM”.
Przeoczenia miewają takie same skutki i tak samo nieodwracalne jak nawet ciężkie zbrodnie. Dla poszkodowanego, to marna pociecha, że nikt nie odebrał mu zdrowia lub mienia umyślnie tylko przez banalne przeoczenia w działaniu ANONIMOWYCH systemów, za które INDYWIDUALNIE nikt nie odpowiada. Czy nie powinna być REGUŁĄ prawa cywilnego odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za szkody NA OSOBIE (a ciężar dowodu przerzucony na sprawcę)? Zadaję sobie to pytanie od 25 lat. Będę wdzięczny za opinie.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor