Sens Prawa

Strona główna » Sztuka procesu » Sztuka Procesu » Sens Prawa

„Nikt nie widział psa, który wymienia się kością z drugim psem dla osiągnięcia zysku” – jest to początkowe zdanie, które A. Smith pisze w książce pt: „O bogactwie narodów”. Zdanie to pokazuje, na czym polega sens ekonomii. Podręcznik, z którego ja się uczyłem zaczynał się od abstrakcyjnej i jałowej definicji „rynku”. Wszystko dalej było w efekcie niezrozumiałe dla mnie (poza fascynującą teorią pieniądza). Ale Smith oświecił mnie. Osiąganie zysku jest sensem i istotą ekonomii.

Co jest sensem prawa cywilnego i gospodarczego? Jest nim obsługa transakcji, których nie dokonują psy, ale ludzie tak. Prawo wypełnia sens ekonomii: SPRAWIEDLIWIE zawierać, wypełniać i osądzać transakcje zawierane DLA ZYSKU. Kto tego nie rozumie lub zapomina o tym, w ogóle nie rozumie sensu i celu prawa. Sprawiedliwie i dla zysku. Wykład prawa rozpoczyna się nadal od prawa rzymskiego. Wbija się wtedy studentom pierwszego roku, że celem prawa są jego własne -piękne skądinąd – instytucje. Oraz uczy, że ekonomia jest czymś dziwnym i abstrakcyjnie głupim w porównaniu z konkretem instytucji prawa.

W efekcie mamy bardzo dużo wyroków, z których wynika, że głównym, a nawet jedynym celem działaności gospodarczej jest analizowanie przez przedsiębiorców instytucji prawa i przepisów. Także, jest to nieco ..

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii

Staroń & Partners sp. k.
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa

e-mail: office@staronpartners.com
tel: +48 601 453 000

Staroń & Partners - radca prawny Piotr Staroń
Przewiń na górę