Mówi się, że SPRZECZNOŚĆ jest ruiną TEORII, w której występuje. Ewolucja wykładni prawa bywa efektem tego, że:
(a) prawnicy najpierw promują WYKŁADNIĘ, która ma uniknąć LOGICZNEJ SPRZECZNOŚCI W TEORII (np. jaki skutek dla kary umownej ma odstąpienie od umowy),
(b) w rezultacie rozwija się praktyka orzecznicza zgodna z TEORIĄ, lecz oderwana od RZECZYWISTOŚCI GOSPODARCZEJ,
(c) po paru latach Sąd Najwyższy zmienia praktykę w ten sposób, że zmienia zapatrywania, ale w innej kwestii (np. czy można zastrzec karę umowną na wypadek odstąpienia od umowy),
(d) nowa kwestia kreuje NOWĄ logiczną sprzeczność w TEORII, i tak dalej. Przykładem takiej sytuacji jest ewolucja orzecznictwa odnośnie w/w kwestii co do KARY UMOWNEJ.
Według Wittgensteina:
(a) SPRZECZNOSĆ i TAUTOLOGIA wyznaczają granice logiki, ale same NIE MÓWIĄ NIC O RZECZYWISTOŚCI
(b) tautologia i sprzeczność nie są jednak niedorzeczne, bowiem NALEŻĄ DO SYMBOLIZMU LOGIKI tak jak „0” należy do symbolizmu arytmetyki
(c) w przypadku TAUTOLOGII zdanie jest prawdziwe dla wszystkich możliwości
(d) w przypadku SPRZECZNOŚCI zdanie jest fałszywe dla wszystkich możliwości
(e) skoro SPRZECZNOŚĆ jest elementem symbolizmu logiki, pojawienie się W TEORII zdania sprzecznego samo przez się nie dowodzi niczego na temat rzeczywistości.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor