Mam skromną nadzieję, że jedynie dwa przykłady podane
przeze mnie w postach: „Kwestia Zasadnicza” oraz „Ciężar Dowodu” dają do myślenia, jak niebezpieczny jest pozytywistyczny pogląd, że stosowanie prawa polega na subsumpcji normy prawnej do stanu faktycznego. Pozytywizm jak pisze A.N. Whitehead i wielu innych myślicieli nie liczy się z faktami, leczy wyłącznie z własnymi klasyfikacjami.
Whitehead powtarza w co 2 zdaniu: „Każda klasyfikacja jest pominięciem jakiejś prawdy”. Jeśli przyjrzymy się u uważnie faktom opisanym w w/w postach, widzimy, że stosowanie prawa polega raczej na czymś zupełnie innym niż rzekoma subsumpcja:
„Polega na poszukiwaniu reguł sprawiedliwego rozstrzygnięcia sporu przy zastosowaniu także, lecz nie wyłącznie przepisów prawa”.
Co ciekawe, taka jest definicja w Art. 1 English Code of Civil Procedure. Na taką definicję stosowania prawa nie zgodzi się, żaden konsekwentny przedstawiciel pozytywizmu prawniczego, ponieważ jest ona jawnie niezgodna z fałszywą choć również pozytywistyczną definicją prawa. Mam nieodparte wrażenie, że w obrębie KPC zgodność fałszywych definicji w ramach systemu prawa procesowego, stała się ważniejsza niż jego sprawiedliwość. Jakby powiedział Ktoś:
-„Także, jest to nieco śmieszne.”
– „Ale nie wesołe.”
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor