Logiczny geniusz Brytyjczyków tkwi być może w samej strukturze gramatyki: czasy gramatyczne oraz rodzajnik określony i nieokreślony pozwalają przedstawić fakty jaśniej niż w innym języku. Nie może być przypadkowe, że jednym z najbardziej znanych Brytyjczyków wszechczasów jest mistrz metody logicznej Sherlock Holmes.
Język polski jest pod TYM WZGLĘDEM wyjątkowo nielogiczny: struktura czasów gramatycznych wszystko ze sobą plącze, brak rodzajnika nieokreślonego i określonego. A mimo to, Lwowsko-Warszawska Szkoła Filozofii miała tak wybitne osiągnięcia w logice, że amerykańscy i brytyjscy naukowcy UCZYLI SIĘ JĘZYKA POLSKIEGO, aby CZYTAĆ W ORYGINALE dzieła POLSKICH LOGIKÓW.
Jak to możliwe, że naród użytkowników wyjątkowo nielogicznego języka wydał tak wybitnych logików? Być może ktoś, kto od kołyski siedział bez przerwy na karuzeli, gdy stanie w końcu na twardej ziemi, nabywa niesłychanego ZMYSŁU RÓWNOWAGI. Karuzela to język polski, a twarda ziemia to język niemiecki, w którym studiowało wielu polskich twórców Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Ciekawe jest to, że pod względem frazeologicznym język polski wykazuje mniej więcej tyle wspólnego z językiem niemieckim, co język niemiecki z językiem angielskim, a w sensie głębokiej struktury nawet nieco więcej.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor