Jedym ze słów, które student prawa najczęściej słyszy przez pięć lat studiów, jest słowo TEORIA. Na początku trudno było mi oswoić się z faktem, że słowo „TEORIA” jest używane przez prawników w szczególny sposób. Po nauce w szkole średniej spodziewałem się raczej, że teoria to co najmniej coś tak fundamentalnego i o tak doniosłych konsekwencjach jak TEORIA EINSTEINA LUB TEORIA DARWINA. Tymczasem na studiach prawniczych TEORIA, to coś zgoła odmiennego.
Podam przykład: w trakcie wykładu z prawa cywilnego Prof. E. Wojnicka wyjaśniła nam, że w razie ODSTĄPIENIA OD UMOWY WZAJEMNEJ, rozliczenie stron może nastąpić ZGODNIE Z TEORIĄ SALDA LUB ZGODNIE Z TEORIĄ ZWROTU ŚWIADCZEŃ. Gdy to usłyszałem, spodziewałem się, że teraz wykładowca przedstawi nam coś równie fascynującego i zagadkowego jak TEORIA EWOLUCJI i TEORIA WZGLĘDNOŚCI.
Tymczasem wykładowca wyjaśnił: „Rozliczenie ZGODNIE Z TEORIĄ SALDA, polega na tym, że podlicza się wartość wzajemnych świadczeń stron oraz ta strona, która otrzymała więcej, zwraca drugiej stronie nadwyżkę czyli SALDO. Ot i cała TEORIA. Druga teoria: TEORIA ZWROTU ŚWIADCZEŃ, wyczerpuje się w całości w tym, co mówi zaledwie 2/3 jej nazwy. Nawyku używania słowa teoria nie pozbyłem się do dziś.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor