Z tez A.N. Whiteheada zawartych w „Process and Reality” oraz z tez L. Wittgensteina zawartych w „Tractatus Logico-Philosophicus” wynika, że współczesny system rozstrzygania sporów powinien przestrzegać następującego schematu:
(A) rozróżniać między strukturą faktów zaobserwowanych (pomierzonych – zebranych dowodów) oraz strukturą języka i logiki, w którym fakty zaobserwowane są opisane;
(B) rozróżniać między strukturą faktów zaobserwowanych a strukturą faktów jak zostają objaśnione w świetle teorii naukowych i wiedzy (także tu należy pamiętać o tym że struktura języka i logiki oraz struktura faktów to nie to samo);
(C) określać reguły według, których można ustalić, czy fakty ad B korelują odpowiednio z hipotetycznymi faktami opisanymi w
przepisach prawa;
Polski system nauczania oraz rozstrzygania sporów schematu tego nie spełnia na fundamentalnym poziomie. System brytyjski spełnia go w 80-90%. Mam nadzieje, że te krótkie uwagi zwrócą uwagę wybitnych polskich uczonych w sporach oraz polskich filozofów nauki i logiki. Mam skromną nadzieję, że zwróci także uwagę OIRP w Warszawie, której obecny poziom jej członków i kadr jest szczytowym osiągnięciem w całej historii polskiego prawa.
Prawoznawstwo i logika wymaga połączenia z Litigation.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor