Na wykładzie prawa cywilnego dowiedziałem się, co to jest TERMIN oraz WARUNEK. Jednak w mojej głowie powstał jeszcze większy zamęt niż na lekcjach fizyki. Według prawa cywilnego: (a) WARUNEK to ZDARZENIE PRZYSZŁE I NIEPEWNE – to było jasne.
Niejasne było to, że TERMIN TO ZDARZENIE PRZYSZŁE I PEWNE. Tutaj moje myśli zapętlały się. Dlaczego TERMIN jest utożsamiany ze ZDARZENIEM. TERMIN to termin. Termin to jakby punt w czasie rozumowałem. A więc termin nie może być zdarzeniem. To zdarzenia zachodzą w czasie przekonywałem sam siebie. Zastanawiałem się, czy prawo cywilne przyjmuje jakąś inną koncepcję czasu zrównującą zdarzenia z czasem.
Czytałem, że pewien afrykański lud ma następujący pogląd na czas: gdy nic się nie dzieje, to członkowie tego ludu mówią, że CZASU NIE MA i wtedy CZEKAJĄ NA CZAS. Uważają, że CZAS JEST TYLKO WTEDY, gdy coś się dzieje. Sądząc po liczbie wiadomości w naszych skrzynkach email oraz liczbie wydarzeń podawanych w wiadomościach TV oraz w gazetach i ONLINE wynikałoby z tego, że obecnie MAMY NIEZPIECZNIE WYSOKIE NADWYŻKI CZASU. Jakby na ironię, wszyscy dookoła powtarzają, że NIE MAJĄ CZASU.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor