Wyobraźnia

Strona główna » Sztuka procesu » Sztuka Procesu » Wyobraźnia

Jedną z najważniejszych WŁADZ UMYSŁOWYCH litygatora jest WYOBRAŹNIA. Zapewne nie jest przypadkiem, że wśród pisarzy najliczniej reprezentowani są prawnicy z wykształcenia. W. Gombrowicz ukończył aplikację sądową, ale chyba nigdy nie wypowiadał się na temat natury prawa, choć był znakomitym filozofem. B. Leśmian był notariuszem i jedynym znanym mi pisarzem, który żalił się na to, że …. nie jest on doceniany jako prawnik. Myślę, że Leśmian – z jego wyobraźnią – byłby wybitnym procesowcem, ale nie notariuszem.

Najwybitniejszym chyba pisarzem prawnikiem, był F. Kafka, który nie potrafił przestać być pisarzem, gdy pisał sprawozdania jako prawnik zatrudniony na stanowisku do spraw BHP. Jego sprawozdania na temat BHP w fabrykach, które wizytował, przypominały opowiadania: pisał w tych sprawozdaniach o „lawinach spadających przedmiotów, robotnikach spadających z drabin w lawinach” itd. Przełożeni Kafki przymykali oko. Wyobraźnia jest zjawiskiem niezwykle tajemniczym z perspektywy psychologii, ale jeszcze bardziej ONTOLOGII.

Czym jest WYOBRAŹNIA w strukturze rzeczywistości? Po długich poszukiwaniach znalazłem najbardziej wnikliwą odpowiedź w FILOZOFII ARABSKIEJ, która zaczynała ontologię od wyobraźni. Filozofia europejska zajmowała się tym pytaniem raczej marginalnie.

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii

Staroń & Partners sp. k.
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa

e-mail: office@staronpartners.com
tel: +48 601 453 000

Staroń & Partners - radca prawny Piotr Staroń
Przewiń na górę