Yoshida Kenkō, który był urzędnikiem na dworze cesarza Japonii w 38 roku życia postanowił zamieszkać w pustelni, w której spędził resztę życia aż do śmierci w wieku 78 lat. Kenkō zamieszkał samotnie w roku 1320, a więc w roku, w którym Władysław Łokietek został koronowany królem Polski. Kenkō przez pewien czas spisywał swoje myśli oraz pisał wiersze. Zostały znalezione i wydane długo po śmierci Kenkō. Najbardziej znane są krótkie refleksje i wspomnienia, znane właśnie pt. „Zapiski dla zabicia czasu”. Zmarł Wojciech Pszoniak, który nauczył się na panięć swojej roli w języku francuskim, którego nie znał. Musiał mieć niezwkłą pamięć fonetyczną. Ja nauczyłem się na pamięć kilku zdań Amiela po francusku, mimo że nie znam francuskiego. I nauczyłem się też kiedyś na pamięć jednego zdania po japońsku, od którego rozpoczynają się „Zapiski dla zabicia czasu”. Nie znam jednak języka japońskiego, oprócz tego zdania.
To zdanie Kenkō w moim tłumaczeniu na język polski brzmi tak:
„Gdy nie mam nic do robienia i spędzam cały dzień
Pochylając się nad naczyniem na atrament
I gdy zapisuję bez żadnego powodu to
Co w kółko zjawia się i znika w moich myślach
Wówczas staję się bezwiednie całkowicie tym pochłonięty
I doznaję coraz bardziej dziwnego uczucia.”
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor